Sağlıklı Atıştırmalıklar İçin Öneriler

Porsiyonlarınızı Küçültün
15 Eylül 2017

Sağlıklı Atıştırmalıklar İçin Öneriler

 1. Açlığınızı ölçünGerçekten aç olup olmadığınızı ölçün. Bu duygusal tetiklenmelerden kaynaklı bir yanılsama olabilir. Örneğin yorgun, sıkılmış, yalnız hissediyor olabilirsiniz. Ya da bir reklam filminde  yiyecek/içeceklere denk gelmiş olabilirsiniz. Gerçek açlığı hissedene kadar atıştırmayı erteleyin.
 2. Sıvı ihtiyacınızı ölçün!Susadınız mı yoksa acıktınız mı? Açlık ve susama sinyalleri bazen karıştırılabilir. Bir şeyler atıştırmadan önce bir bardak su içmeyi deneyin, bu işe yarayacaktır.
 3. Porsiyon büyüklüklerini kontrol edin. Çoğu büyük boy yiyecekler yağ, şeker ve kalori ile doludur. Tatlı ya da tuzlu bir ikram istiyorsanız küçük porsiyonlarla başlayın veya büyük porsiyonları bir arkadaşınızla paylaşabilirsiniz.
 4. Atıştırmalarınıza dikkat edin!
  Televizyon izlerken, okurken bilinçsiz ve hızlı yemek çok kolaydır. Yavaş ve sindirerek yemeklerinizi yemeyi deneyin. Bundan daha çok keyif alacaksınız.
 5. Protein alımınıza dikkat edin.Çoğu atıştırmalık protein bakımından fakir, yağ ve şeker bakımında ise zengindir. Proteinli besinler (süt ürünleri v.b.) hem daha çok besin öğesi içerir hem de daha çok tokluk hissi oluşturur.
 6. Fındık Tüketin. Bir avuç fındık, tuzlu bir şeyler istediğinizde açlığınızı yatıştıracaktır. Aynı zamanda vitamin, mineral ve protein bakımından zengin içeriğe sahip olması daha sağlıklı bir seçim olacaktır.
 7. Sebze tüketin.

  Sebzeleri dilimlenmiş hazır bir şekilde buzdolabında bulundurun ya da küçük bir poşete doldurun.
 8. Meyve tüketin.

  Tatlı ve lezzetli bir şeyler mi tüketmek istediniz? Taze ya da kurutulmuş meyve günün her saati lezzetli bir atıştırmalık olacaktır. Evde ve işte atıştıracağınız birkaç çeşit meyve seçeneğini bulundurun.
Dr. Hale Avşar
Dr. Hale Avşar
Dr. Diyetisyen Hale Avşar Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olmuştur. Get Fit, Dr. Uzman Diyetisyen Hale Avşar tarafından kurulmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir