NEDEN KİLO ALIYORUZ-4

Hangi besinler daha sağlıklıdır?
12 Ocak 2018
KEMİK SAĞLIĞI İÇİN ELZEM BESİN ÖĞELERİ: KALSİYUM VE D VİTAMİNİ
20 Ocak 2018

Son yıllardaki kilo artışının en önemli sebeplerinden biri nedir?

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi son yıllarda ki bu artışın en önemli sebeplerinden biri porsiyon kontrolü kavramının tamamen karma karışık bir hal almış olmasıdır. Fast-food tüketiminin yaygınlaşması ile daha büyük porsiyon önerileri ve küçük maliyetler ile toplumun daha büyük miktarlarda tüketime teşvik edilmesi şişmanlığın artmasındaki en önemli etkenlerden biridir.

20 yıl önce 1 porsiyon hindi etli sandviç 210 kalori iken bugün 1 porsiyon sandviç yaklaşık olarak 820 kalori içermektedir. Peki aradaki 500 kalorilik farkı yakmak ya da harcamak kolay mıdır?

Özellikle inaktif yaşam tarzını benimsemiş bireyler için 500 kalorilik farkı yakmak oldukça zordur. Örnek verecek olursak; yaklaşık olarak 1 saat 25 dakika süresince bisiklet sürme ile ancak 500 kalori harcanabilir (Hesaplamalar 60 kilogram ağırlığındaki bireyler baz alınarak yapılmıştır).

Unutmayınız ki porsiyon kontrolü kilo vermek için, ideal ağırlığın korunması, sürdürülmesi ve şişmanlığı önlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Dr. Hale Avşar
Dr. Hale Avşar
Dr. Diyetisyen Hale Avşar Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olmuştur. Get Fit, Dr. Uzman Diyetisyen Hale Avşar tarafından kurulmuştur.

1 Comment

  1. Tulya çapar dedi ki:

    Kilo kontrolü için hazırlanan menüleriniz için,kapıya gelme sistemi mi vardır ve fiyatlar nasıldır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir